Így javítanak hibát a vírusírók
Az Avaddon nevű zsarolóvírus készítői rekord gyorsasággal javították ki a szerzeményükben lévő hibát, sőt még pénzügyi kedvezményeket is tettek.
Azt már megszokhattuk, hogy a szoftverfejlesztő cégek rendszeresen adnak ki hibajavításokat biztonsági vagy éppen funkcionális okok miatt. Ezek a frissítések azonban nem minden esetben érkeznek gyorsan, például egy-egy biztonsági rés felfedezését követően. Ugyanakkor nem kizárólag a legális szoftverek fejlesztői véthetnek hibát, hanem a vírusírók is. Ez történt az Avaddon nevű zsarolóprogram készítőivel is.
Az Avaddon azon zsarolóvírusok közé tartozik, amelyek fájlok titkosításával okoznak károkat. A fertőzött számítógépeken az értékes állományokat kódolja, és ehhez AES-256 támogatást biztosító algoritmust használ.
Javier Yuste, a Rey Juan Carlos Egyetem hallgatója arra jött rá, hogy a károkozó ezeket a titkosító kulcsokat nem megfelelően törli a memóriából, miután végzett a feladatával. Ezért aztán Yuste egy olyan kis programot tudott kifejleszteni, amely a memóriából kinyeri azt a kulcsot, amivel a kompromittált állományok helyreállíthatóvá válnak. Ezt szoftverét nyílt forráskódúvá tette, és megosztotta a GitHubon. (A dekódolás csak abban az esetben végezhető el a programmal, ha a fertőzést követően a felhasználó nem indítja újra a Windows-t.)
Az örömhírre azonban az Avaddon fejlesztői is felfigyeltek, és egy napon belül javították a hibájukat, azaz megtalálták a módját annak, hogy helyreállíthatatlanul töröljék a helyi, fertőzött PC-kről a dekódoláshoz használható kulcsokat. Az Avaddon új variánsát már ki is adták.
Mivel ez a zsarolóvírus is azon kártevők közé tartozik, amelyeket a készítői szolgáltatás formájában elérhetővé tettek az internetes feketepiacon, ezért a "vásárlók" nem nézték jó szemmel, hogy egy fizetős vírus ilyen hibát rejt. Így aztán az Avaddon mögött lévő kibercsoport úgy határozott, hogy pénzügyi kompenzációt ad a többi csaló számára. Mindez azt jelenti, hogy ezentúl az Avaddonhoz köthető, váltságdíjakból származó bevételből "csak" 20 százalékban részesülnek a vírusírók, míg a 80 százalék azon zsarolók zsebében marad, akik a vírust ténylegesen terjesztik. (Ez a 80 százalékos arány korábban 65-75 százalék volt.)
Az Avaddon-féle eset számos biztonsági szakértő szerint azt mutatja, hogy a kiberbűnözők is naprakészek, és folyamatosan figyelik a károkozóikkal kapcsolatban megjelenő híreket. Véleményük szerint ezért megfontolandó lenne, hogy a biztonsági cégek, biztonsági kutatók által felfedezett, vírusokban rejlő biztonsági rések ne kerüljenek rögtön nyilvánosságra, hanem csak azok tudnának a hibákról, akik a felhasználók számára kifejlesztik a (legtöbbször ingyenesen közzétett) dekódoló alkalmazásokat. Mások szerint erősen kérdéses, hogy ez a titkolózás mennyiben segítene abban, hogy az amúgy is roppant gyorsan változó károkozók ellen hatásosabban lehessen fellépni.
További hírek
Vélemények
Partnerhírek
Miért esünk könnyen áldozatul az SMS csalásoknak?
Az ESET szakemberei bemutatják az új SMS csalást és a szükséges teendőket, ha letöltöttük az adatlopó alkalmazást.
Levelezőszerverek ostrom alatt
A legújabb Exchange sebezhetőségét kihasználó kiberbűnözői csoportok növekvő számáról számol be az ESET
Kiemelt hírek
Közösség
Copyright by Isidor - Minden jog fenntartva!